Wiaty garażowe
796 416 533 / 515 844 105 / 58 303 27 09

Przyścienna wiata garażowa

Wiata garażowa przyścienna, czyli nawierzchnia, konstrukcja oraz jej zadaszenie

 

Świetną alternatywą dla murowanego garażu jest wiata garażowa. Co prawda, nic nie zastąpi ogrzewanej przestrzeni, ale wiata również dobrze ochroni samochód przed np.: ostrymi promieniami słonetrzymi, śniegiem czy nawet zamarzającym deszczem w czasie zimy. Wiatę garażową można postawić z dala od domu, lub też dobudować do ściany budynku. Wiatę garażową przyścienną można postawić otwartą lub z ażurową ścianką, która będzie dodatkowym oparciem nie tylko dla roślin, ale i będzie także lepiej chronić pojazd przed szkodliwymi warunkami pogodowymi.

 

Konstrukcja wiaty garażowej przyściennej

 

Konstrukcję nośną wiaty garażowej tworzą słupy zespolone u góry specjalnym zaczepem, który pełni funkcję oparcia dla dachu. Najczęściej budowane są wiaty samochodowe z drewna, ponieważ łatwo i szybko można je zmontować, ale wiatę można również wykonać z elementów metalowych.

Do budowy wiaty garażowej przyściennej z drewna najlepiej jest użyć drewnianych bali o wymiarach 8 x 8 lub 10 x 10 centymetrów z drzewa sosny. Inne rodzaje drewna iglastego są znacznie mniej odporne, a z kolei z drzew liściastych jest trudniej zdobyć i jest dużo droższe. Bale przed osadzeniem w ziemi trzeba dobrze ostrugać, ponieważ uzyskamy wtedy gładką nawierzchnię, którą łatwiej będzie zaimpregnować i będzie estetyczniej wygląda. Warto również zadbać o krawędzie, zapobiegnie to przed ewentualnym skaleczeniem o ostre brzegi i wystające drzazgi.

Konstrukcję wiaty przyściennej można również wykonać z okrągłych bali o średnicy około 10 centymetrów. Drzewno w tych wymiarach przed ustawieniem powinno być przynajmniej raz, dokładnie zabezpieczone. Najlepiej w tym przypadku użyć impregnatu barwiącego przeznaczonego do zastosowania na zewnątrz.

Pozostałe elementy konstrukcyjne należy złączyć za pomocą tradycyjnego złącza ciesielskiego albo przy użyciu specjalnych do tego łączników stalowych, które są mocowane gwoździami. Co ważne – należy używać gwoździ ocynkowanych, ponieważ to zabezpiecza przed ewentualnym powstaniem rdzawych zacieków na konstrukcji przyściennej wiaty garażowej. Aby cała konstrukcja była sztywna, to należy zastosować skośne umocowanie w narożnikach krótkie belki, które również pełnią funkcję ozdobną.

Z kolei wiata garażowa przyścienna stalowa może być wykonana jako konstrukcja spawana z zimnogiętych profili stalowych o grubości ścianki do 3 milimetrów, albo rur. Trudno natomiast zabezpieczyć całą powierzchnię przed korozją, dlatego regularnie należy tego typu wiatę oczyszczać i myć z różnego rodzaju nalotów. Kłopot zostanie rozwiązany, jak zdecydujemy się na gotową konstrukcję z ocynkowanych elementów.

 

Zadaszenie wiaty garażowej przyściennej

 

Dach wiaty samochodowej najczęściej jest wykonywany z drewnianych części, a słupki konstrukcyjne łączone są opartym oczepem. Innym zamiennikiem może być zastosowanie profili z metalu, jednak trudniej mocuje się do nich pokrycie dachu wiaty. Najważniejszą informację jest to, aby nachylenie zadaszenia nie powinno mieć niższego nachylenia niż 15º. Takie rozwiązanie daje gwarancję szybkiego spływu wody oraz samooczyszczania dachu wiaty.

Przy dachach o niewielkich rozmiarach drewniane krokwie mogą mieć przekrój wynoszący około 5 x 12 centymetrów, przy rozstawie co 70 albo 80 centymetrów. Oczepem łączymy krokwie za ciosy, które dodatkowo powinny być wzmocnione skośnym gwoździem. Ponadto, od spodu krokwi należy przybić skośnie ułożone deski, czyli wiatrowice, które zapewniają znacznie większą sztywność całej konstrukcji dachowej wiaty garażowej.

Podczas budowania wiaty garażowej przyściennej trudniej jest podeprzeć dach. Jednak, istnieją dwa rozwiązania, które pomogą rozwiązać ten problem. Po pierwsze – można zastosować podporę w postaci słupów postawionych przy samej ścianie domu. Po drugie – dach można oprzeć na specjalnej belce przymocowanej do ściany domu. Jednak jak okazuje się, zamocowanie belki do ściany budynku jest dość trudne, w przypadku kiedy dom ma podwójne ściany (chodzi o ocieplenie budynku po zewnętrznej stronie).

Usunięcie izolacji ocieplenia oraz przymocowanie belki bezpośrednio do ściany nośnej po całej długości wiaty przyściennej nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ taki manewr powoduje znaczne zmniejszenie ciepłochronności ściany budynku na bardzo dużej powierzchni. Dobrym pomysłem, natomiast jest punkowe wycinanie ocieplenia i wstawienie w to miejsce klocków dystansowych oraz zamocowanie do nich belki. Klocki te powinny mieć większą grubość od samego ocieplenia i do ich mocowania najlepiej jest użyć długich kotew.

Do pokrycia dachowego można użyć blachodachówki, falistych płyt bitumicznych albo gontów czy nawet przezroczystych pokryć z poliwęglanu. Warto wiedzieć, że do tego typu wiaty nie należy stosować pokrycia z dachówek ceramicznych lub centylowych. Mają one zbyt duży ciężar, a konstrukcja dachu wiaty przyściennej nie wytrzyma takiego obciążenia. W dodatku jest też duże ryzyko, że podczas silnego podmuchu wiatru pokrycie dachowe mogłoby się poderwać, a to niesie za sobą poważne niebezpieczeństwa oraz straty finansowe. Wszystkie typy pokrycia dachowego powinny być układane na łatach poprzecznych do krokiew. A przekrój oraz rozstaw powinno się odpowiednio dopasować do samych pokryć dachu.

Ponadto, przy tego typu rozwiązaniach – wiatach garażowych przyściennych nie jest konieczne orynnowanie dachu, ale można je zamontować. W wiatach przy ścianie domu najważniejsze jest to, aby zwrócić szczególną uwagę i dokładnie zabezpieczyć połączenie dachu oraz ściany. Do tego należy użyć specjalnego fartucha zachodzącego na przynajmniej 20 centymetrów na ścianę domu. To też ochroni ją przed wilgocią przez topniejący śnieg. Krawędź ta powinna być odpowiednio zagięta, co pomoże ciśnięcie brzegu w pokrycie ściany. Styk, należy także dodatkowo uszczelnić wysokiej jakości silikonem dekarskim.

 

Solidna konstrukcja wiaty przyściennej i zadowolenie użytkownika

 

Wiata garażowa przyścienna, czyli inaczej wiata mocowana do ściany budynku. Jest solidną konstrukcją przyścienną i  jest niezwykle praktycznym zadaszeniem na samochód lub inny sprzęt gospodarczy, ale i nie tylko. Ta nowoczesna i zarazem oryginalna konstrukcja wyróżnia się ogromną wytrzymałością, a wiele opcji wykończenia wiaty, zezwala na jej dopasowanie do otoczenia budynku np.: domu. Estetyczne wykonanie oraz wysoka jakość zastosowanych produktów gwarantują trwałości wiaty garażowej przyściennej oraz zadowolenie samego posiadacza – właściciela.

 

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą oraz do zapoznania się z ofertą naszej firmy. Do budowy wiat garażowych przyściennych wykorzystujemy tylko i wyłącznie materiały i inne produkty najwyższej jakości. Nasze wiaty charakteryzuje niezwykle wysoka wytrzymałość, lekkość oraz odporność. Co więcej, posiadamy wiele modeli wiat, które z łatwością będą mogli Państwo dopasować do swoich potrzeb. Nasi eksperci są do Państwa dyspozycji, którzy chętnie pomogą Państwu wybrać odpowiedni dla siebie model. A dodatkowo, nasi technicy pomogą zamontować wiatę w wybranym miejscu.

 

MONTAŻ WIATY GARAŻOWEJ CARPORT PLANET

Zobacz film z montażu wiaty garażowej przyściennej wykonany przez naszą firmową ekipę. Produkujemy wiaty wolnostojące, przyścienne, przydomowe.  Jako dodatki oferujemy zabudowy boczne żaluzjowe regulowane lub stałe, systemy orynnowania, najlepsze pokrycia dachów z poliwęglanów, w standardzie stosujemy okucia i podstawy słupków ze stali kwasoodpornej klasy A4. Zadaszenia wykonujemy na wymiar, wyslij zapytanie a otrzymasz od nas bezpłatną ofertę i wizualizację / projekt wiaty garażowej.


Montaż wiaty garażowej- Carport Planet wiata na samochód

Carport Planet

Wiata garażowa przyścienna

Wiata garażowa przyścienna kształt dachu eska

 

SKLEP ONLINE – WIATY GARAŻOWE

Wiata garażowa przyścienna

projekt - wycena - dostawa - montaż

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wiat garażowych przyściennych. Produkujemy wiaty garażowe przyścienne, które wyróżnia jakość wykonania, wytrzymałość elementów konstrukcyjnych z drewna klejonego i estetyka. W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór różnego rodzaju wiat garażowych. Nasze wiaty garażowe możemy z łatwością dopasować do indywidualnych potrzeb klienta. Nasi doradcy techniczni, chętnie pomogą w wybraniu / zaprojektowaniu odpowiedniej wiaty garażowej dopasowanej idealnie do Państwa przestrzeni / otoczenia. Wiatę garażową dostarczymy w dowolne miejsce w Polce lub za granicą a nasi montażyści posiadający wieloletnie doświadczenie szybko i sprawnie wykonają instalację. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą!

Wiata garażowa Carport Planet
796 416 533 / 515 844 105 / 58 303 27 09
ul. Kartuska 214/218, 80-122 Gdańsk