Wiaty garażowe
796 416 533 / 515 844 105 / 58 303 27 09

Przepisy wiata garażowa

Wiata garażowa – przepisy i regulacje prawne

 

Zakup domu jednorodzinnego lub jego budowa łączy ze sobą problem miejsca parkingowego. Najlepszym rozwiązaniem jest budowa albo dobudowa garażu murowanego. Jednak trzeba brać wtedy pod uwagę, że przy takim rozwiązaniu pojawiaja się koniecznosć załatwienia dodatkowych pozwoleń i zezwoleń oraz ciągnie to za sobą wysokie koszty. Znacznie lepszym rozwiązaniem i jednocześnie dużo tańszym jest budowa wiaty garażowej, ale i przy tego typu konstrukcjach nie zawsze da się ominąć całą papierologię czy procedury prawne.

28.06.2015 roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, która ułatwia lub całkowicie eliminuje procedury prawne związane z konstrukcjami ogrodowymi, w tym wiat. Obecnie nasz ustawodawca podtrzymuje ten stan prawny.

 

Regulacje prawne związane z budową wiaty garażowej

 

Wiata jednopoziomowa, wolnostojąca, która nie przekracza 50 m2 budowana na ziemi miejskiej, z punktu widzenia prawa budowlanego nie jest uważana za budynek. Natomiast jest uznawana za budowlę. Dzięki innemu zaszeregowaniu, zmienia się forma prawna. Formalności i koszty są w tym wypadku związane z pozwoleniami, które są dużo mniejsze. Z kolei w przypadku wiaty o rozmiarach powyżej 50 m2 (zwiększono o 25m2) lub o znacznej większej ilości poziomów – wymagane jest załatwienie wielu odpowiednich pozwoleń i zezwoleń. Do budowy wiaty garażowej o powierzchni poniżej 50 m2, przy działce o całkowitych wymiarach 500 m2 ustawodawca zezwala na budowę maksymalnie dwóch obiektów. W tym wypadku należy zgłosić chęć budowy wiaty garażowej do odpowiedniego Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta. Zgodnie z art. 30 pkt. 2 ustawy – w takim zgłoszeniu należy uwzględnić rodzaj stawianej wiaty garażowej, sposób jej wykonania, termin budowy oraz rozpoczęcie prac budowlanych, oświadczenie o prawie do nieruchomości i jej dysponowania, a także rysunek wiaty garażowej z mapą określającej jej pozycje na działce budowlanej. Szkic nie jest konieczny, jednak należy pamiętać, że urzędnik może (ale nie musi) o niego prosić,  jako jeden z załączników. Po złożeniu dokumentacji, urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeżeli urząd nie wyśle pisemnego sprzeciwu w tym terminie to jest to jednoznaczne z tym, że budowa wiaty może zostać rozpoczęta. Warto też wiedzieć, że w przypadku budowli, ustawodawca nie wymaga profesjonalnego projektu. Wzory wiat ogrodowych można znaleźć na stronach wykonawców, a nawet można kupić gotowy projekt.

W przypadku wiaty o wymiarach powyżej 50 m 2 użytkownik zyskuje dużo więcej możliwości np.: dodatkowe pomieszczenie gospodarcze na narzędzia, meble ogrodowe czy na inne sprzęty ogrodowe. A w przypadku dokumentów i zezwoleń wymagane są takie dokumenty jak np.: przy budowie domu.

 

Ile powinna wynosić odległość wiaty garażowej od granicy działkowej?

 

W przypadku kiedy wiata przylega do ściany danego budynku np.:do domu nie należy martwić się o usytuowanie wiaty na działce. Z kolei, jeżeli wiata ma być osobnym budynkiem to już nie jest tak “kolorowo”. Dla takich konstrukcji, które posiadają dłuższy bok o wymiarach poniżej 5,5 m i wysokość nie przekraczającą 3 m przewiduje odległość od sąsiednich budynków nie mniejszą niż 1,5 m. Odległość wiaty, jest liczona od jej ściany do ściany najbliższego budynku. Jeżeli wiata nie posiada ścian, to wtedy nie należy ustosunkowywać się to tych przepisów. Urzędnik w takim przypadku musi w sposób indywidualny podejść do sprawy budowy wiaty.

Jeżeli wiata jest większa, to należy zastosować przepisy do większych budowli, czyli 4 m od granicy, jeśli okiennice budynku znajdującego się na działce graniczącej z działką. Odstęp 3 m należy zachować jeżeli budynek nie ma okien skierowanych bezpośrednio na wiatę. Warto też wiedzieć i jednocześnie zapamiętać, że liczba budynków wolnostojących na działce (altanek czy wiat) nie może przekraczać 2 budowli na każde 500 m2 działki (tak określa Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 75 poz. 690.).

 

Rodzaje wiat garażowych

 

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów wiat. Wyróżniamy: wiaty garażowe przyścienne – połączone bezpośrednio z budynkiem jedna ścianką albo wiaty wolnostojące – które są podobnymi budynkami na posesji. Ponadto, mamy też wiaty wolnostojące pojedyncze, podwójne oraz takie, które posiadają dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Co więcej, istnieją również wiaty zamknięte oraz otwarte, posiadające jedynie zadaszenie i konstrukcje nośną.  Zamknięcie wiaty garażowej daje dodatkową ochronę samochodu np.: przed silnym wiatrem typu: huragan. Istnieje również podział wiat ze względu na materiał, z którego zostały zrobione: na drewniane, żelbetowe czy stalowe. Najpopularniejsza i zarazem najtańszą wiatą jest ta, wykonana z drewna. Wiaty stalowe z kolei są niewątpliwie droższe, ale ich konstrukcja jest znacznie wytrzymalsza.

 

Koszt i montaż wiaty garażowej

 

Wiatę garażową można postawić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykupienie gotowej wiaty razem z montażem lub wykupieniem tylko samego projektu wiaty i samemu ją postawić na swojej działce lub wynająć osobną do tego ekipę budowlaną. Natomiast w tym przypadku, należy liczyć się z tym, że organizując ekipę montażową może być problem ze znalezieniem stolarza czy z zamówieniem poszczególnych elementów do wiaty garażowej. Istnieje również opcja kupna wiaty do samodzielnego montażu z prefabrykatów. Warto o tym pomyśleć, pod warunkiem, że mamy czas na wybudowanie wiaty i posiadamy umiejętności budowlane. To też pozwoli nam na uniknięcie kosztów związanych z wynajęciem ekipy montażowej. Konstrukcje wiat drewnianych można znaleźć już od 2 tysięcy złotych, ale są to najbardziej podstawowe i zarazem najprostsze budowle. Najpopularniejsze modele wiat garażowych można kupić już za około 8 tysięcy złotych. Całkowity koszt  budowy, poza ceną za towar, należy doliczyć również koszty związane z wykonaniem fundamentów oraz pracy ekipy fachowców. Często właśnie robocizna fachowców kosztuje tyle, co pozostałe koszty konstrukcji. Ostatnią rzeczą są fundamenty – wiaty należy budować na lekkim podwyższeniu tak, aby podczas ulewnego deszczu, woda nie wlewała się do wewnątrz. Wystarczy w tym wypadku zwykła wylewka lub kostka brukowa. Jednak warto pamiętać o tym, że podłoże musi być dostatecznie solidne, ponieważ ma utrzymać ciężar samochodu.

Warto jest również wiedzieć, że wiatę samochodową o niedużych wymiarach, czyli jako niewielkie pomieszczenie gospodarcze, można bezpośrednio postawić przy granicy z działką sąsiada. To jest niezwykłe ułatwienie, ponieważ w przypadku garaży murowanych nie jest to możliwe. A dlaczego? Bo przepisy prawa budowlanego tego zakazują.

 

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą oraz do zapoznania się z ofertą naszej firmy. Do budowy wiat garażowych używamy  tylko i wyłącznie materiałów, tworzyw i innych produktów najwyższej jakości. Nasze wiaty charakteryzuje niezwykle wysoka wytrzymałość, lekkość orazodporność. Nasze wiaty wykonujemy z dbałością o nawet najmniejszy szczegół. Co więcej, posiadamy bogaty wybór wiat, które z łatwością będą mogli Państwo dopasować do swoich potrzeb. Nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji i chętnie pomogą Państwu również wybrać odpowiedni dla siebie model wiaty. Dodatkowo, nasi fachowcy pomogą zamontować wiatę w wybranym przez Państwa miejscu. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

 

MONTAŻ WIATY GARAŻOWEJ CARPORT PLANET

Zobacz film z montażu wiaty garażowej przyściennej wykonany przez naszą firmową ekipę. Produkujemy wiaty wolnostojące, przyścienne, przydomowe.  Jako dodatki oferujemy zabudowy boczne żaluzjowe regulowane lub stałe, systemy orynnowania, najlepsze pokrycia dachów z poliwęglanów, w standardzie stosujemy okucia i podstawy słupków ze stali kwasoodpornej klasy A4. Zadaszenia wykonujemy na wymiar, wyslij zapytanie a otrzymasz od nas bezpłatną ofertę i wizualizację / projekt wiaty garażowej.


Montaż wiaty garażowej- Carport Planet wiata na samochód

carport planet

Wiata garażowa przepisy

Wiata garażowa wolnostojąca przed wjazdem do garażu

 

SKLEP ONLINE – WIATY GARAŻOWE

Wiata garażowa przepisy

projekt - wycena - dostawa - montaż

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wiat garażowych. Produkujemy wiaty garażowe z drewna, które wyróżnia jakość wykonania, wytrzymałość elementów konstrukcyjnych z drewna klejonego i estetyka. W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór różnego rodzaju wiat garażowych. Nasze wiaty garażowe możemy z łatwością dopasować do indywidualnych potrzeb klienta. Nasi doradcy techniczni, chętnie pomogą w wybraniu / zaprojektowaniu odpowiedniej wiaty garażowej dopasowanej idealnie do Państwa przestrzeni / otoczenia. Wiatę garażową dostarczymy w dowolne miejsce w Polce lub za granicą a nasi montażyści posiadający wieloletnie doświadczenie szybko i sprawnie wykonają instalację. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą!

Wiata garażowa Carport Planet
796 416 533 / 515 844 105 / 58 303 27 09
ul. Kartuska 214/218, 80-122 Gdańsk