Wiaty garażowe
796 416 533 / 515 844 105 / 58 303 27 09

WIATA GARAŻOWA WADY I ZALETY

Wiata garażowa bez pozwolenia na budowę. Wiata jest zdecydowanie tańsza i prostsza w budowie od garażu.

Wiata garażowa jest tańszym rozwiązaniem od budowy garażu.  Postaramy się podpowiedzieć jaką wiatę wybrać i jak ją zbudować. Garaż w bryle domu ma dużo zalet, ma też swoje wady. Tradycyjny garaż dobrze zabezpiecza samochód przed kradzieżą, dobrze chroni go przed deszczem, śniegiem i ujemną temperaturą w zimie. Garaż natomiast jest trudniejszy w utrzymaniu czystości na kołach samochodu ciągle wwozi się dużo brudu a w zimie błota i śniegu. Budowa garażu, niezależnie od tego czy garaż będzie w bryle domu, czy będzie to garaż wolno stojący  to kosztowne rozwiązanie, dlatego przedstawiamy alternatywę i zalety wiaty garażowej. Trzeba wziąść pod uwagę , że m2 budowy garażu kosztuje prawie tyle samo co budowa m2 np. salonu w domu. W tej sytuacji pojawia się pytanie: czy aby na pewno chcemy przeznaczyć tyle samo pieniędzy na przestrzeń dla samochodu, co na nasz własny salon w domu? Kolejnym argumentem który chcemy podkreślić są względy estetyczne. Garaż trzeba wyposażyć w bramę. Na dzień dzisiejszy w przeciętnym gospodarstwie domowym użytkowane są co najmniej dwa samochody, dlatego coraz częściej buduje się garaże dwustanowiskowe. Wyposażone są w dużą bramę pojedyńczą lub dwie oddzielne pojedyncze bramy. Podjazd do garażu najczęściej znajduje się od strony frontowej domu. W tym układzie na najbardziej widocznej i wyeksponowanej elewacji naszego domu będzie dominować brama garażowa.

 

Wiata garażowa zamiast garażu

Alternatywą dla budowy tradycyjnego garażu okazuje się więc budowa wiaty garażowej, która rozwiąże problem z brakiem miejsca parkingowego. Wiata garażowa może zostać wykonana w wersji wolnostojącej lub przyściennej, ciekawym rozwiązaniem które dodatkowo ochroni nasz samochód będzie zastosowanie zabudowy bocznej która może być wykonana w wersji stałej lub ruchomej, polecamy zastosowanie zabudowy żaluzjowej z ruchomymi łopatkami. Podsumowując dobrze zaprojektowana i przemyślana wiata garażowa niewątpliwie stanie się ozdobą całego domu. A na czym zaoszczędzimy budując wiatę? W przypadku budowy wiaty garażowej nie ma potrzeby wykonywania wytrzymałej podłogi, posadzki odpornej na ścieranie. Pominiemy koszty związane z fundamentami budynku/garażu, budową i wykańczaniem ścian, zaoszczędzimy też na oknach i bramie garażowej.

 

Konstrukcja wiaty garażowej, budowa krok po kroku

Jak powinno wyglądać podłoże pod budowę wiaty garażowej? W miejscach gdzie znajduje się stabilny i przepuszczalny grunt który nie jest podmokły nie ma potrzeby wykonywania specjalnego podłoża, trzeba będzie wykonać jedynie stopy fundamentowe pod słupki wiaty garażowej, można dodatkowo utwardzić pasy jezdne pod koła samochodu za pomocą betonowych płyt, kostki brukowej lub ażurowych kratek PCV. W przypadku cięższych samochodów dostawczych lub kiedy mamy do czynienia z podmokłym gruntem należy wykonać mocniejszą podbudowę. Trzeba usunąć 15-30cm gruntu i ułożyć w to miejsce podbudowę z grubego kruszywa i utwardzić zagęszczarką mechaniczną, najlepiej jest wykonywać warstwami. Na tak przygotowanym terenie wykonujemy podsypkę o grubości 4-5cm z mieszanki piasku i cementu. Kolejna warstwa to nawierzchnia z kostki brukowej lub betonowych płyt. Na etapie przygotowania podłoża dobrze jest wcześniej ustalić miejsca w których będą wypadały słupki konstrukcyjne wiaty garażowej aby w tych miejscach na etapie przygotowania podłoża wykonać punktowe wylewki pod słupki konstrukcji. Pamiętajmy aby miejsce parkingowe było trochę podniesione względem terenu gruntu i wykonane ze spadkiem na zewnątrz, wtedy woda nie będzie wpływała nam z zewnątrz pod wiatę garażową.

Wiata garażowa budowa

bez pozwolenia na budowę

Wiata garażowa budowa

kilka pomysłów na wykonanie funkcjonalnej wiaty garażowej

Zabezpieczenie pojazdu przed deszczem i zalegającym śniegiem. Niewielki nakład pracy, kilka drewnianych słupów, dach np. z poliwęglanu i mamy wiatę garażową. A jak ktoś nie lubi tworzyw sztucznych to zamiast pokrycia dachu z poliwęglanu może wykonać zwykły ażurowy drewniany dach który obsadzi ozdobnymi zielonymi pnączami  jak np. w typowej pergoli ogrodowej. Po niedługim czasie szybko rosnące pnącza w znacznym stopniu ochronią nasz samochód przed słońcem, szronem i śniegiem. Wiatę garażową pod którą będziemy parkować nasz samochód można wykonać w wersji jako wiatę wolno stojącą albo przyścienną, przylegająca do domu.

Wiata garażowa Carport Planet
796 416 533 / 515 844 105 / 58 303 27 09
ul. Kartuska 214/218, 80-122 Gdańsk